Перейти до основного вмісту

Розширений посібник по Bitcoin

 Bitcoin - що то таке?

Bitcoin () - це цифрова форма грошей. Відмінність від звичайних грошей (фіатні валюти) які ми всі знаємо та звикли до них, в тому, що цифрові гроші не перебувають під контролем та управлінням центрального банку. Фінансовою системою Bitcoin керують, тисячі комп'ютерних пристроїв користувачів розподілених по всьому світу. До цієї екосистеми можуть долучитися всі хто проявить бажання та встановить спеціальне програмне забезпечення з відкритим вихідним кодом.

bitcoin, біткоїн
Bitcoin

Широко відомо, що Bitcoin став першою в світі криптовалютою, яка була анонсована у 2008 році. Стартував Bitcoin у 2009 році, та дав можливість людям відправляти та отримувати цифрові гроші (bitcoin, b в нижньому регістрі або BTC). Основна риса яка робить дану валюту привабливою не в цьому, а в тому, що вона не підпадає під цензуру, тратити гроші можна більше як один раз, а самі транзакції можна здійснити в який завгодно час та з абиякого місця.

Для чого користуватися Bitcoin?

Існує не одна причина тому, чому люди користуються Bitcoin. Одні цінують те, що це була перша криптовалюта, інші люблять її за інклюзивний характер (від англ. Permissionless), що означає, що ці монети може відправляти та отримувати хто завгодно, якщо має підключення до Internet. Вони мають схожість з готівковою формою звичайних грошей, тому, що ніхто не має змоги перешкодити вам ними користуватися, а така принада цих грошей у цифровому середовищі означає, що використовуючи Bitcoin ви можете обмінюватися валютою по всьому світу.

Чому Bitcoin цінний і що робить його таким?

Bitcoin - децентралізований, стійкий до цензури, безпечний та безмежний.

Остання особливість зробила його дуже популярним в плані міжнародних грошових переказів, коли отримувач чи відправник не має бажання відкривати свої платіжні дані, а зберігати їх конфіденційними. Як ми розуміємо у випадку із дебетовою чи кредитною картою все відбувається зовсім по-іншому. Всі ваші дані абсолютно доступні фінансовій установі яка проводить платіж. Без ідентифікації користувача проведення платежу є не можливим.

Наступним аспектом який впливає на цінність Bitcoin, є таке явище як "холд". Суть в тому, що замість того, щоб користуватися біткоїном, багато хто вважає за краще зберігати його на довгострокову перспективу. Ще Bitcoin має прізвисько "цифрове золото" через те, що загальна кількість доступних монет є обмеженою. В сфері інвестицій певна кількість людей розглядають біткоїн як спосіб заощадження. Цьому служать декілька причин: Складність отримання нових монет, нестача, не рідко його також порівнюють із коштовними металами, золотом та сріблом.

Так звані холдери, переконані, що присутність цих рис разом із глобальною доступністю та високим рівнем ліквідності перетворюють Bitcoin в ідеальний інструмент для збереження статків протягом досить довгого відрізку часу. Такі люди впевнені, що з плином часу цінність біткоїн буде рухатися тільки вгору.

Як влаштована система Bitcoin?

В тому випадку коли Аліна хоче відправити монети Богдану, вона не відправляє гроші так як ми звикли. Транзакція в системі Bitcoin не має нічого схожого із транзакцією цифрового еквіваленту будь якої традиційної світової валюти, до прикладу, це доларова банкнота чи будь яка інша валюта світу. Bitcoin транзакцію можна описати так - Аліна бере лист паперу (який відкритий та доступний всім для ознайомлення) та пише на ньому, що вона хоче відправити Богдану свій долар. Тоді коли Богдан захоче відправити ті самі гроші Каті, в неї буде змога виявити те, що у Богдана є гроші. Передивившись всю історію операцій записаних на листі паперу, який як ми пам'ятаємо є відкритим та доступним для перегляду для всіх.

Візуалізація історії транзакцій в системі Bitcoin
Візуалізація історії транзакцій в системі Bitcoin

Такий лист - це винятковий різновид бази даних, яка в системі Bitcoin має назву - блокчейн. Всі члени такої мережі володіють копіями такої бази, котрі в свою чергу зберігаються на пристроях членів мережі. Також паралельно та безперебійно між кожним учасник системи іде процес взаємодії в плані синхронізації нової інформації яка додається в базу даних блокчейн.

В момент коли користувач системи хоче здійснити платіж, він передає його прямо в peer-to-peer (P2P) мережу, яка не являє собою ні центральний банк ні фінансову установу з обробки платежів. Для того щоб добавити нову інформацію в базу блокчейн яка буде містити дані про нові грошові перекази, система Bitcoin використовує унікальний процес, який носить назву - майнінг. За допомогою цього процесу нові блоки з даними про транзакції закріплюються в базі даних блокчейн.

Blockchain (блокчейн), що це таке?

Блокчейн - це регістр. Простими словами можна порівняти його із бухгалтерською книгою в яку можна тільки додати інформацію, вона єдина для всіх користувачів системи. Кожен учасник має копію такої книги, плюс вона постійно синхронізується між усіма учасника мережі для актуалізації даних. Якщо в цю книгу була записана певна інформація, то вже практично не існую способу змінити, виправити чи видалити її звідти. Це забезпечується за допомогою генерації свого роду сліду або відбитку в кожному наступному блоці інформації який вказує на попередній блок.

Візуалізація процесу створення нових блоків в Blockchain
Візуалізація процесу створення нових блоків в Blockchain

Такий слід, носить назву - хеш попереднього блоку. Хешування передбачає передачу даних через односторонню функцію для отримання унікального сліду або друга назва відбитка ввідних даних. Якщо такі дані піддати найменшим змінам, відбиток також прийме зовсім інший вигляд. Оскільки всі блоки зв'язані між собою такими відбитками і на сьогоднішній день довжина цього ланцюжка вже досить велика та постійно збільшується, ніхто не може змінити старий блок без ануляції наступних блоків. Така побудова є одним із складових компонентів, що роблять технологію блокчейн безпечною.

Чи законний Bitcoin?

Біткоїн цілком легальний в більшості країн. Але існують винятки. Тому обов'язково рекомендую вам ознайомитися з позицією вашої держави щодо криптовалют та законами які регулюють це питання, якщо такі існують, перед тим як вкладати свої ресурси в криптовалюту. На блозі з'явиться детальна публікація щодо юридичних аспектів криптовалюти в Україні.

В країнах де це легально, державні установи застосовують різні підходи до цього в плані оподаткування та дотримання певних правил. Нормативно-правове підґрунтя в цілому все ще досить слабо розвинене та імовірно, значно зміниться в наступні роки.

Історія створення Bitcoin

Хто творець Bitcoin?

Ніхто не знає! Відомо, що творець біткоїн користувався псевдонімом Сатоші Накамото, але ми нічого не знаємо про цю особу. Відповідно існують припущення, що це може бути одна людина чи команда людей з відповідними знаннями та навичками розробки об'єднаних однією метою в будь якій точці світу чи навіть у різних точках світу. Даний псевдонім під яким представив себе творець монети має японське походження, тоді як рівень володіння англійською мовою цього інкогніто заставив багатьох повірити в те, що  він може бути громадянином однієї з англомовних країн.

Сатоші обнародував White Paper Bitcoin та саме програмне забезпечення у 2008 та 2009 роках. Однак пізніше у 2010 році він зник.

Сатоші винайшов технологію Blockchain?

До того як Bitcoin з'явився, він об'єднав в собі перелік технологій, які вже на той час існували та були дійсні. Ідейний задум ланцюжка з блоків не з'явився в один час з Bitcoin. Виникнення такої структури даних яка не підлягає змінам можна прослідкувати ще з початку 90-х років. Тоді такі люди як Stuart Haber та W. Scott Stornetta представили систему яка створювала часові штампи для цифрових документів. Робота цієї системи була аналогічна роботі сьогоднішньої технології блокчейн. Обидві системи використовують криптографію для захисту даних та для того, щоб виключити варіанти підробки інформації.

Цікавий факт: у своїй роботі White Paper, Сатоші не вживав термін Blockchain

Чи існувала якась цифрова валюта до Bitcoin?

Bitcoin не є першою цифровою валютою у своєму роді. Водночас він являється найуспішнішою спробою реалізації ідеї цифрових грошей. Спроби реалізації які передували Bitcoin дали можливість Сатоші Накамото врахувати помилки попередників та створити вже всім відому систему. Розглянемо попередників системи Bitcoin:

DigiCash

DigiCash - компанія заснована наприкінці 1980-х років. Вона була заснована вченим в області криптографії та інформаційних технологій на ім'я David Chaum. Презентували її як розв'язання орієнтоване та те, щоб вирішити проблеми конфіденційності при здійсненні онлайн-платежів.

Модель роботи DigiCash відображала у собі централізовану систему. Варто зазначити, що це являлося досить цікавим экспериментом на той час. Через деякий час компанія стала банкрутом. Як прокоментував сам David Chaum банкрутство було наслідком того, що вони розпочали свою роботу до того як електронна комерція набрала необхідних оборотів.

B-money

Ця система вперше була описана у так званій пропозиції, яку опублікував комп'ютерний інженер за професією на ім'я Wei Dai у 1990-х роках. Варто зазначити, що його процитував сам Satoshi Nakamoto у своїй роботі White Paper, далі зрозумієте чому.

У пропозиції B-money було описане унікальне системне рішення, що носить назву Proof of Work (таке рішення використовується в процесі майнінгу Bitcoin). Крім цього там говориться та описується ідея розподіленої бази даних в котрій юзери мають можливість підписувати свої транзакції. Це не все, у своєму другому варіанті B-money описує ідею яка має значну схожість із сьогоднішнім процесом під назвою стейкінг, який має відображення в інших криптовалютах.

За фінальним результатом B-money так і не знайшов своє реалізації, оскільки концепції проекту не знайшли виходу із варіантів на чернетці до чогось більшого. Зрозуміло одне - Satoshi Nakamoto однозначно брав натхнення з ідей які представив  Wei Dai.

Bit Gold

Перше з чого потрібно почати говорячи про Bit Gold - це схожість з Bitcoin яка вражає. Вони такі схожі, що існують люди які переконані, що Nick Szabo - це той самий Satoshi Nakamoto. Основа системи Bit Gold базується на реєстрі який складається з рядків даних які в свою чергу отримуються та записуються в реєстр як наслідок роботи алгоритму Proof of Work.

Bit Gold аналогічно системі B-money не знайшла свого подальшого розвитку. Але схожість цієї монети із Bitcoin назавжди закріпила за нею статус попередника Bitcoin.

Як з'являються нові Bitcoin монети?

Варто сказати, що монети Bitcoin можуть існувати в обмеженій кількості. Максимально можлива кількість Bitcoin монет визначена протоколом становить 21 млн. монет. На сьогоднішній день не всі монети перебувають в обігу. Існує лише один спосіб створення нових біткоїнів і це результат роботи процесу, який я вже згадував під назвою Mining (майнінг), особливий механізм формування блоків з даними та додавання їх у базу даних блокчейн.

Яка кількість Bitcoin монет вже існує?

Ви вже знаєте яка максимально можлива кількість монет може бути добута за допомогою майнінгу, також ви знаєте, що ще не всі монети перебувають в обігу. Так от, станом на 2020 рік в обіг поступило трохи менше як 90% від максимально можливої їх кількості. А дальше цікавіше - для того щоб видобути монети які залишились знадобиться більше як сто років 😯. Тепер перейдем до того чому так відбувається. Справа в тому, що в системі Bitcoin існує періодична подія під назвою Halving (халвінг). Основна мета цієї події - це крок за кроком зменшувати винагороду за майнінг.

Принцип роботи Mining (майнінгу) Bitcoin

Як ми вже знаємо, мета яку переслідує майнінг - це додавання нових блоків інформації в базу даних блокчейн. Але, для того щоб додати новий блок в базу, не достатньо просто зібрати інформацію про нові транзакції які висять в режимі очікування і надійшли від тисяч користувачів в P2P мережу. Потрібно ще перевірити правдивість цієї інформації. Як вже говорилось вище це стає можливим завдяки криптографії. І так, майнер повинен спрямувати всю обчислювальну потужність свого обладнання на вирішення криптографічної задачі. Але для чого  йому використовувати свою потужність на це, якщо це трата ресурсів. Справа в тому, що в системі передбачена винагорода за вирішення задачі та знайдення правильного рішення. Таку винагороду маже отримати хто завгодно, хто знайде рішення та як результат створить дійсний (валідний) блок бази даних блокчейн.

Щоб сформувати такий блок знадобиться не мала кількість ресурсів, тоді як перевірити його валідність дуже просто та швидко. Це я хилю до того, що вразі якщо у когось з'явиться бажання обманути мережу та додати блок який не буде дійсним, то цей запит буде моментально відхилений, а майнер який його створив не отримає винагороди за майнінг.

Нагорода або як її часто називають винагорода за блок - має два складових компоненти:

 • комісія за транзакції
 • субсидія за сам блок

Тут важливо - винагорода яку отримує майнер за створення нового блоку являється єдиним джерелом нових Bitcoin монет. Кожен новий добутий блок, додає встановлену кількість монет до загальної пропозиції.

Скільки займає часу формування нового блоку?

Згідно протоколу, який корегує складність криптографічних задач рішення яких необхідне для створення нового блоку, час який має бути затрачений на знаходження такого рішення має відповідати приблизно десяти хвилинам. Але це не завжди так, цей показник виступає своєрідним орієнтиром для усіх юзерів мережі.

Початок користування Bitcoin. Як можна придбати монети?

Спосіб придбати Bitcoin за допомогою кредитної чи дебетової карти

Рекомендую діяти наступним чином. Якщо ви хоть трішки в темі, то ви мали чути про найуспішнішу біржу криптовалют Binance. Біржа дає вам можливість без усяких перепон придбати Bitcoin зразу у вашому браузері. Щоб це реалізувати виконайте послідовно такі дії:

 • Відвідайте розділ "Купити та продати криптовалюту"
 • Виберіть криптовалюту яку ви б хотіли придбати та валюту якою вам зручно за неї оплатити
 • Здійсніть вхід у свій акаунт Binance або пройдіть процедуру реєстрації якщо ви ще не маєте акаунту на Binance
 • Оберіть спосіб оплати
 • Якщо буде така необхідність, введіть дані своєї карти та підтвердьте свою особу.
 • Готово! Ваш Bitcoin скоро з'явиться на вашому Binance акаунті

Як придбати Bitcoin на P2P-ринку?

Також існує змога купляти Bitcoin та продавати його на P2P-ринку. Іншими словами ви купляєте чи продаєте монети у таких користувачів як ви зразу у мобільному додатку Binance. Для реалізації цієї можливості виконайте наступні дії:

 • Відкрийте додаток, пройдіть процес реєстрації якщо ви не маєте акаунту або увійдіть в систему якщо він у вас є
 • Далі виберіть Купівля та продаж в один клік, наступним кроком нажміть вкладку Купити в лівому верхньому куті інтерфейсу
 • Далі система запропонує вам на вибір декілька різни варіантів оплати, виберіть любий зручний для вас натиснувши на кнопку Купити навпроти нього
 • Також ви можете платити іншими криптовалютами (вкладка Купити криптовалюту) або фіатною валютою (вкладка Купити фіат)
 • Нижче вам необхідно буде вказати спосіб оплати. Виберіть той який вас найбільше влаштовує
 • Виберіть Купити BTC
 • Дальше вам потрібно здійснити платіж. Після завершення оплати нажміть Позначити як оплачено, дальше просто підтвердьте операцію
 • Угода перейде в статус завершена, коли продавець відправить монети вам

Якщо у вас з'явилося бажання користуватися криптовалютою. Придбайте Bitcoin на Binance!

Що можна купити за Bitcoin монети?

На сьогоднішній день існує велике різноманіття речей які можна купити за Bitcoin. Паралельно у пересічного користувача можуть з'явитися деякі труднощі у пошуку продавця який офіційно приймає криптовалюту в якості оплати в звичайних наземних офлайн магазинах. В той же час ви маєте можливість скористатися величезною кількістю онлайн сервісів та інтернет-магазинів які використовують криптовалюту як спосіб оплати чи дають можливість придбати за неї подарункові сертифікати які можна використати як обмінний ресурс та обміняти на певний товар або послугу.

Перерахую декілька прикладів товарів та послуг які є можливість придбати за Bitcoin:

 • Авіа квитки
 • Оплата готелю
 • Нерухомість
 • Одяг та взуття
 • Продукти харчування
 • Подарункові сертифікати
 • Підписки на онлайн сервісах

Де можна витрачати свої Bitcoin монети?

Таких місць насправді величезна кількість і з кожним новим днем їх стає тільки більше! Обов'язково необхідно розглянути декотрі з них.

TravelbyBit - цей сервіс дає змогу економити на величезних комісіях кредитних карт у той час коли ви подорожуєте. Тут ви маєте змогу придбати квитки на різні види транспорту та бронювати готелі, розраховуючись  Bitcoin чи іншими криптовалютами.

Spendabit - це товарна пошукова система. Дає унікальну можливість знайти будь який товар який можна придбати за Bitcoin. Все працює як в будь якій іншій пошуковій системі до якої ви звикли - просто введіть пошуковий запит того, що ви шукаєте і система покаже вам перелік продавців у яких можна це придбати за Bitcoin.

Coinmap - аналогічно відомим картам де можна знайти будь які сервіси та заклади тут ви можете знайти заклади (кафе, ресторани, нічні клуби, банкомати, магазини, транспорт) які приймають криптовалюту до оплати у вашому регіоні чи будь якій точці світу.

Bitrefill - даний ресурс створив умови для покупки подарункових сертифікатів на послуги за Bitcoin чи іншу криптовалюту. На сайті розміщено декілька сотень різного роду послуг. До прикладу, ви можете навіть поповнити свій мобільний рахунок використовуючи ваші монети. Користуватися ресурсом досить просто, також є можливість використовувати Lightning Network для того, щоб оплатити свої придбання.

Карта розміщення точок рітейлу, що використовують криптовалюту як засіб оплати. Джерело - Coinmap

Що буде якщо втратити свої Bitcoin?

Як ви вже знаєте в системі Bitcoin не існує органів які би контролювали транзакції, тому вона є децентралізованою. Виходячи з цього кожен користувач мережі є банком сам для себе і тільки він несе відповідальність за свої монети і за їх збереження. Користувачі по-різному зберігають свої монети - хтось вважає безпечнішим зберігати їх на різного роду біржах, інші є прихильниками гаманців які також бувають різних видів. У випадку з гаманцями важливим моментом є seed фраза, яку обов'язково необхідно записати, щоб мати можливість відновити доступ до свого гаманця у разі втрати такого доступу. Якщо ви втратите також seed фразу ви вже ніколи не зможете повернути собі доступ до гаманця та ваших монет.

Чи є можливість скасування Bitcoin транзакції в системі?

Ви маєте розуміти, що Blockchain це база яка призначена тільки для додавання даних. Тому як тільки дані попали в базу зовсім не просто їх змінити чи видалити там (на практиці це майже не реально зробити). Звідси випливає, якщо транзакція була здійснена - можливості її скасувати немає. Тому не велика порада, перед кожним переказом своїх монет дійте за принципом "сім раз відміряй, один раз відріж" перевіряючи адресу на яку ви хочете зробити переказ.

Чи можна заробляти за допомогою Bitcoin?

Зрозуміло, що витрачати монети Bitcoin можна, оскільки це одне з їх основних призначень як грошей. Паралельно з цим ви можете також і заробляти та примножувати свої ресурси при допомозі криптовалюти, зокрема Bitcoin. Як правило в довгостроковій перспективі інвестори купляють монету та зберігають (холдять) її з припущенням на те, що з плином часу Bitcoin стане дорожчим. Інші вважають за краще активно торгувати монетами в парі з іншими криптовалютами та отримувати прибуток на коротких чи середніх дистанціях. Потрібно відмітити, що ці два варіанти мають досить високий рівень ризику але в той же час є найбільш результативними в плані прибутку в порівнянні з стратегіями які несуть в собі менші ризики.

Також існують гібридні стратегії якими користується не мала кількість інвесторів. Це виглядає приблизно наступним чином - в одному із своїх інвестиційних портфелів💼 вони зберігають Bitcoin на довгострокову перспективу отримання прибутку, а інший використовують для активної торгівлі в криптовалютних парах з метою короткострокової та середньострокової перспективи прибутку. Потрібно розуміти, що тут не має правильних чи хибних стратегій заробітку тому, що кожен з інвесторів володіє індивідуальним апетитом щодо ризиків та має свої окремі фінансові цілі.

Якщо ви не прихильник будь яких ризиків, тоді можете скористатися такою стратегією як Лендінг, яка набирає все більшої популярності як форма пасивного доходу. Суть полягає в тому, що ви віддаєте свої монети в користування іншим і отримуєте за це відсоток який нараховується на ваш рахунок. До прикладу платформа Binance Lending, дає таку можливість заробітку на Bitcoin і не тільки.

Як надійно зберігати Bitcoin?

Звичайно існує не один спосіб це реалізувати, кожен з яких має свої плюси та мінуси.

Зберігання Bitcoin на Binance

Кастодіальні рішення - відносяться до такого типу зберігання, коли користувач передає свої монети третій стороні яка володіє ними. Транзакції в такому випадку здійснюються шляхом авторизації на платформі третьої сторони. До прикладу криптовалютні біржі, такі як Binance не рідко використовують такий тип зберігання, оскільки так краще та зручніше у випадку торгівлі криптовалютою.

Тобто коли ви зберігаєте свої монети на біржі Binance ви без лишніх дій, легко володієте доступом до торгових операцій чи будь яких інших маніпуляцій з криптовалютою які доступні на біржі в тому числі і до Лендінгу.

Зберігання монет на Bitcoin гаманцях

Такий варіант зберігання ваших монет являється абсолютною протилежністю попереднього способу, який ми розглянули. Паралельно таке рішення не зв'язане із обмеженням вільного руху ваших активів тому, що в цьому випадку ви як користувач отримуєте повний контроль над своїми криптовалютними засобами. В цьому типі зберігання користувач користується тим, що зветься гаманцем. Але потрібно розуміти, що гаманець не являється місцем де зберігаються ваші монети. Він містить тільки криптографічні ключі які у свою чергу потрібні для розблокування доступу до активів на блокчейн. Так званих гаманців існує всього два види:

Гарячі гаманці

Гарячий гаманець - це спеціальне програмне забезпечення яке установлюється на ваш пристрій у формі звичайного додатка. Звичайно додатки існують для усіх основних операційних систем на сьогоднішній день як для ПК так і для мобільних пристроїв. Особливість таких гаманців полягає в тому, що для того щоб була можливість отримувати чи відправляти монети за допомогою цього програмного забезпечення - необхідне постійне з'єднання з інтернет. Наведу декілька прикладів напростіший у використанні на мою думку мобільних гаманців цього виду. Перший це - Trust Wallet, а другий - Blockchain. Завдяки тій особливості, що гарячі гаманці працюють виключно при підключенні до мережі інтернет вони автоматично стають більш зручнішими для реалізації відправки різних платежів. Водночас дане рішення є набагато менше стійкіше до хакерських атак. Про це потрібно знати і пам'ятати.

Коментарі